Obszerniejszy zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o starcie emisji roboczych sygnałów nawigacyjnych wykorzystując kolejne 2 satelity systemu zwanego Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Powiększa to wypełnienie nieba przez system nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 i 10 były wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po zrealizowaniu wielomiesięcznych, wymagających testów na orbicie, potwierdzono ich pracowanie w pełni zgodnie z wyliczeniami. Szczególnie, za pomocą wysokiej na 20 m anteny znajdującej się w centrum ESA w Belgii, wykonywano testy częstotliwości radiowych sygnałów od owych orbiterów, żeby ustalić formę sygnału jak również jego rozdzielczość.

Przetestowano oprócz tego poprawność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były realizowane z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym miejscu sprawdzano wydawanie poleceń oraz pilnowanie satelitów, natomiast w drugim kontrolowanie odbierania sygnałów nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania zakończyły się sukcesem nawet nieco szybciej aniżeli przewidywał plan. 29.01.18 r. orbitery zaczęły wysyłanie właściwych danych do nawigacji. ESA wykonuje obecnie też testy dwóch kolejnych satelitów nawigacyjnych (o numerze 11 a także 12), które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Natomiast satelity nr 13 i 14 przeszły jakiś czas temu analizy przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk w Holandii a następnie zostały umieszczone do magazynowania czekając na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec ma miejsce produkcja dwunastu następnych satelitów Galileo. Kompletny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 satelity. Obecnie nadawane dane nawigacyjne pozostają w formie „tymczasowej” – używa je branża satelitarna do zrobienia produktów a także usług, które w późniejszym czasie będą dane samym użytkownikom.