Amerykanie raka leczą. Polacy na raka umierają

Raka prostaty da się zwalczyć wykorzystując lek na nowotwór piersi, natomiast środek na raka skóry może okazać się efektywny w terapii nowotworu jelita grubego. Naturalnie warunkiem jest, iż sprawdzi się, jaka mutagen wywołał nowotwór u pacjenta. Gdyby polscy lekarze mogli diagnozować tak, jak lekarze z Ameryki, pacjenci uniknęliby wyniszczającego leczenia, choćby podawanej w zasadzie na ślepo chemii. Sporej części z nich uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Praktycznie do niedawna określało się nowotwory w zależności od narządów, które atakowały. Badano raka piersi, mózgu, jelita cienkiego bądź jajnika. Obecnie wiemy, że to naturalnie nie tylko obszar występowania, lecz w pierwszej kolejności pojawianie się określonych mutagenów sprawia, iż dany medykament okazuje się okazać się efektywny lub absolutnie nie. Foundation Medicine na terenie Cambridge sprawdza przesłane wycinki tkanki nowotworowej pacjentów z całej planety analizując do tego wiele genów, które mogą mieć udział w rozrastaniu się guzów. Dla każdej osoby pacjenta szykuje unikalny raport prezentujący dostępną wiedzę w zakresie wyszukanych zmian nowotworowych a także porady, jakiego typu medykamenty oraz z jakiego powodu należy zastosować w tym konkretnym przypadku.

W ciele letniej Amerykanki Corey Wood nowotwór płuc wykryto 14 dni po fakcie, kiedy odbyła bieg półmaratonowy. Dziewczyna była w doskonałej formie i absolutnie nie obserwowano u niej żadnych skutków nowotworu. W czasie wizyty u lekarza okulistyki na którą udała się jedynie po receptę na soczewki powiedziała lekarzowi, że pojawiają się jej błyski w oczach. Ten polecił kompleksowe badania, w trakcie jakich wykryto zmiany nowotworowe w obrębie płuc, węzłach chłonnych a także przerzuty w kościach. Okazał się to guz płuca w poważnym czwartym stadium. Wydawać mogło się, iż jedynym rozwiązaniem leczenia stanie się długotrwała a także groźna dla zdrowia chemioterapia. Jej lekarz prowadzący wysłał jednak próbki nowowoworu do analizy profilowania genomowego. Wykryto, że raka spowodowała mutacja w genach ROS1 i jest na nią dedykowane lekarstwo. Dało dobre efekty. Obecnie płuca Corey Wood pozostają pozbawione guzów. Cud? Nie, to sukces medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji znajdujących się w tkance z nowotworem u leczonej osoby i dobór dopasowanej terapii do określonej mutacji – są to rewolucyjne nastawienie do leczenia raka. Lekarz Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, która owe analizy robi informuje, że dzięki nim pacjent stosuje odpowiedni medykament w niezbędnej dawce nastawiony na określony cel. Od chwili przekazania próbki do napisania sprawozdania mija mniej więcej 14 dni. Aby zrealizować test wymagana będzie niewielka ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to zostać tkanka wzięta ówcześnie do badania histopatologicznego. Wynik analizy zawiera dane o ważnych dla przebiegu leczenia zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach klinicznych prowadzonych nad lekami, jakie mogą pomóc. Tego typu wiedza umożliwia lekarzowi znaleźć najodpowiedniejsze leczenie.